понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety inaczej żywopłot

Żywe plot alias żywoplot


Żywopłoty najczęściej pełnia funkcje ogrodzenia, lecz często służą tez za ozdobę. Z reguły takie sztachety PCV stawia się w nasłonecznionych elementach, w których szybko rosną oraz silnie się zagęszczają. Mnóstwo wdzięku maja także takie rosnące ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste zakątki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie gmatwanina witek ewentualnie kwiatami tworzą zajmujące spojrzenie obrazy, a rześka wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer nieopodal takiego ogrodzenia wycisza i odpręża.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki jakie panują w ogrodzie, oraz nasze preferencje i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o zwykłym pokroju same wzrastają, często także bujnie rozkwitają, jednakże chcą tez dużo miejsca. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane żywe sztachety plastykowe z Zdzieszowic zdołają być niezmiernie smukłe, jednakże trzeba je regularnie skracać i raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bo takie ogrodzenie komponuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Na ogól zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niesłychanie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele walorów:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany pięknie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek tworzy nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony widocznej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby owocowały.


Niezmiernie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety Winylowe z Jarocina stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Aby utworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeśli mamy sporo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która przy okazji daje orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe plot było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego albo klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий