среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, łatwej obróbce a także względnie atrakcyjnej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenie PCV na ogrodzenie i furtkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scementowany spoiwem piach, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień skał na sztachety PVC z Tych na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wówczas przeróżne pigmenty czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można też ciąć na sześciany o proporcjonalnych zarysach, używane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na cienkie, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z plastyku z Lublinowa używa się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na plot Winylowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, gdyż są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku a także własnych zamiłowań forma kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i sztachety Winylowe na ogrodzenie i furtę sztachetowa wznosi się z kamieni wielorakiego kształtu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kawałków o niesymetrycznych obrysach, wypada je adekwatnie zestawiać tzn. tak, aby kształt każdego następnego łączył się z uprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe szpary w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur prędko niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają też mchem oraz glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia albo rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać głębokie rysy. Wyspecjalizowane firmy myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, ażeby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий